Милер: САД не охрабруваат напади надвор од границите на Украина

department-of-state
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

САД му ставија до знаење на Киев дека не охрабруваат напади надвор од границите на Украина, изјави синоќа Метју Милер, портпарол на Стејт департментот, коментирајќи ја ситуацијата во Белогородски регион на Русија.

-Но сметам дека е важно да го потсетиме светот дека Русија ја започна оваа војна. Украина има право да одлучува како сака да ги извршува своите воени операции. Но Русија е агресорот во оваа војна, истакна Милер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK