Мери Трамп вели дека нејзиниот чичко апсолутно треба да оди во затвор

Screenshot_31-5-2024_13233_www.newsweek.com_.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОткако Доналд Трамп беше осуден за 34 кривични дела во Менхетен во четвртокот, неговата отуѓена внука Мери Трамп рече дека тој „апсолутно“ треба да оди во затвор, објавуваат американските медиуми.

Поранешниот претседател и претпоставен републикански претседателски кандидат за 2024 година беше прогласен за виновен по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја во врска со тивка исплата на пари на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс за време на неговата изборна кампања во 2016 година. Трамп се изјасни за невин. Неговите сојузници постојано го нарекуваа случајот форма на мешање во изборите и, по пресудата на поротата, ги осудија обвинителите и судијата Хуан Мерчан.

Сега Мери Трамп – ќерка на Фред Трамп Џуниор – ја разгледа ситуацијата. Таа е чест критичар на поранешниот претседател и јавно го критикуваше за сè, од неговиот потенцијален втор мандат до неговата семејна историја.

За време на појавувањето на Мери Трамп на Си – ен – ен Њуснајт, политичкиот репортер Аби Филип ја праша дали мисли дека нејзиниот чичко треба да оди во затвор.

„Апсолутно мислам дека тој треба да оди во затвор и ах, и тоа не се заснова само на наодите овде на 30-мина – дека е виновен, туку поради неговото екстремно однесување за време на ова судење“, одговори Мери Трамп, а клип од разговорот е објавен на социјалната прежа „X“, поранешна „Твитер“.

Нејзиниот коментар се однесува на фактот дека поранешниот претседател бил многупати опоменуван додека бил на суд.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK