Маж од Австралија обвинет за убиство на своите три деца во пожар што го подметнал

78-годишен-маж-загина-во-пожар-во-својот-дом-во-Тетово.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМаж (28) од Австралија е обвинет дека ги убил трите свои деца и се обидел да го убие остатокот од семејството во пожар во куќа.

Во пожарот загинаа петмесечно девојче, двегодишно момче и шестгодишно момче. Преживеаја три момчиња – на возраст од четири, седум и 11 години – и едно деветгодишно девојче, како и мајката, јавува Би-Би-Си.

Човекот се соочува со три обвиненија за убиство, пет обвиненија за обид за убиство и една точка за уништување имот. Тој е под полициско обезбедување во болницата.

Мајката и преживеаните деца се стабилни

Таткото – за кој полицијата тврди дека го подметнал пожарот, а потоа ги спречил напорите за спасување.

Нападот се случил час по полноќ во неделата. Соседите и првите екипи помогнаа да се спасат четирите преживеани деца и нивната мајка. Двегодишното и шестгодишното момче излегле од куќата во критична состојба, но набрзо починале во болница. Петмесечно девојче е пронајдено мртво.

Мајката и четирите преживеани деца се во стабилна состојба, соопшти полицијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK