Макрон: Предвремените избори се единствениот пат напред

LAlvz-makron-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека распуштањето на францускиот парламент и распишувањето предвремени избори е единствениот можен одговор на добрите резултати што ги постигна крајната десница на изборите за Европскиот парламент (ЕП) во неделата.

Макрон на прес-конференција рече дека предвремените избори се единствениот пат напред, пренесе Ројтерс.

Францускиот претседател ги повика умерените политичари од левицата и десницата да се обединат за да ја поразат крајната десница на парламентарните избори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK