Макрон: Ќе испорачаме авиони „мираж“ во Киев

makron3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранција планира да и испорача на Украина борбени авиони „мираж 2000“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон за француските телевизиски станици изјави дека утре, по повод посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Франција како дел од прославата на годишнината од Денот Д, неговата влада ќе објави дека ќе и обезбеди на Украина борбени авиони.

Тој не прецизираше колкав број авиони ќе обезбеди Франција, до кога и под кои финансиски услови. Макрон рече дека Париз предложил украинските пилоти да се обучуваат во Франција почнувајќи од ова лето.

Тој додаде дека Франција, покрај тоа, предложила да се обучат 4.500 украински војници. Не прецизираше каде ќе се обучуваат војниците, но изјави дека во моментот на украинска територија нема француски воени инструктори.

„Мираж“ 2000 е повеќенаменски млазен ловец со еден мотор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK