Макрон: Француското нуклеарно оружје е можна тема во дебатата за одбранбениот систем на ЕУ

Screenshot-2024-04-28-192350.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека француското нуклеарно оружје треба да биде една од темите на дебатата за европскиот одбранбен систем.

Оваа изјава на Макрон, како што јави Ројтерс, предизвика критики од неговите политички противници пред јунските избори за Европскиот парламент.

Во разговор со уредниците на неколку француски регионални медиумски куќи, Макрон, објаснувајќи ја својата визија за „поодлучна ЕУ на глобалната сцена“, го изрази својот страв дека „Европа може да умре“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK