Макрон: Франција е подготвена да ја признае Палестина во корисен момент

677z381_1-Macron-66564b785bbc0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон изјави за време на посетата на Германија дека признанието на палестинската држава не е „табу тема“, туку дека тоа мора да дојде во корисен момент, не под влијание на емоциите.

„Нема табуа за Франција и јас сум целосно подготвен да ја признаам палестинската држава, но мислам дека ова признание мора да дојде во корисно време. Јас нема да направам признание под емоции “, рече тој на заедничката прес -конференција со германскиот канцелар Олаф Солц, објави „Фигаро“.

Државата Палестина досега е признаена од 145 од 193 -те земји -членки на ООН, според палестинските власти, но ниту една земја на Г7 не спречила таков чекор.

Претходно, Ирска, Шпанија и Норвешка, соопштија дека официјално ја признаваат независната Палестина, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK