Лојд Остин: Нема да дозволиме Украина да пропадне

lojd-ostin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот министер за одбрана Лојд Остин на состанокот на Контакт групата за одбрана на Украина изјави дека Вашингтон нема да дозволи „Украина да пропадне“.

„САД нема да дозволат Украина да пропадне. Оваа коалиција нема да дозволи Украина да пропадне“, рече Остин на почетокот на состанокот на претставниците на 50-те земји кои обезбедуваат воена помош за Украина, пренесува Ројтерс.

Средбата се одржува во американската воена база во Рајмштајн, Германија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK