–>

Левистон, градот каде што се случи масакрот, е еден од најбезбедните градови во САД

Левистон-градот-каде-што-се-случи-масакрот-е-еден-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛевистон, каде што се случи престрелката, е мал град со население од само 38.493 жители, според американскиот попис. Тој е дом на колеџот Бејтс, приватно училиште за либерални уметности и редовно е рангиран меѓу најбезбедните градови во Америка, според Си-Ен-Ен.

„Знаеме дека овие настани ја шокираа и ја исплашија нашата заедница. Жалиме за оние чии животи трагично беа изгубени во овој грозоморен чин на насилство“, се вели во соопштението на колеџот Бејтс. Левистон е вториот по големина град во Мејн, по Портланд, и се наоѓа на бреговите на реката Андроскогин.

И иако Мејн е најбелата држава во земјата, според пописот од 2020 година, имигрантските заедници неодамна се зголемија, како и во многу други држави. Помеѓу 2017 и 2021 година, повеќе од 7% од жителите на Левистон биле родени во странство. Во текот на тие години, 19% од жителите на Левистон дома зборуваа јазик различен од англискиот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK