„Кукавичкиот потег нема да остане без одговор!“: Иран најави одмазда за убиството на генерал на Револуционерната гарда

1627319860-h_57069394-750x460.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВрховниот совет за национална безбедност на Иран одлучи дека ќе одговори на нападот на Израел врз иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, во кој загинаа еден генерал и уште шест воени лица.

Со советот претседаваше иранскиот претседател Ебрахим Раиси, објави државната телевизија.

„Израел мора да знае дека никогаш нема да ги постигне своите цели и дека ова кукавичко злосторство нема да остане без одговор“, предупреди Раиси.

Не е објаснето дали одговорот ќе биде извршен директно од Иран или тоа ќе бидат милитантните групи што ги поддржува, како Хезболах и Хутите, пишува Асошиејтед прес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK