Кинеските метеоролози предупредуваат на екстремни горештини втора година по ред

гггг.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинеската метеоролошка управа денеска соопшти дека очекува температурите да бидат релативно високи во повеќето области низ земјата во текот на следните неколку месеци.

Земјата има невообичаено топло време во поголемиот дел од годината, со просечни температури од март до мај на највисоките нивоа од почетокот на евиденцијата во 1961 година, пренесува Ројтерс.

Метеоролозите предупредија дека ова ќе биде второ лето по ред на екстремни горештини, кои, според нив, се предизвикани од климатските промени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK