–>

Кина се огласи за војната меѓу Хамас и Израел

Кина-се-огласи-за-војната-меѓу-Хамас-и-Израел.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКина која го презеде претседавањето со Советот за безбедност на Обединетите Нации, ќе направи се’ што може за да го врати мирот на палестинските територии, соопшти нејзиното Министерство за надворешни работи, додека тензиите на Блискиот Исток ескалираат.

„Кина ќе направи се’ за да го охрабри Советот за безбедност да ги исполни своите одговорности, да ја игра својата улога, да изгради консензус и да преземе одговорни и значајни активности што е можно поскоро за да се олесни актуелната криза, да се гарантира безбедноста на цивилите и да се врати мирот“, изјави портпаролот на министерството, Ванг Венбин, на редовна прес-конференција.

Изјавата на Кина доаѓа откога Израел ја засили својата воена офанзива против палестинската исламистичка група Хамас. Кина минатата недела го презеде ротирачкото претседателство со Советот за безбедност на Обединетите Нации.

Конфликтот на Блискиот Исток е на врвот на агендата на Советот за безбедност во ноември, изјави Џанг Јун, постојан претставник на Кина во ОН, пренесуваат државните медиуми.

„Императив е да се промовира прекин на огнот и да се запрат борбите, да се спречат дополнителни цивилни жртви, да се спречи хуманитарна катастрофа од поголеми размери и да се спречи ширењето на конфликтот“, рече Џанг, пренесе „Чајна дејли“.

Специјалниот претставник на Кина за Блискиот Исток, Џаи Јун, штотуку ја заврши турнејата низ регионот. Жаи, кој поради кризата се сретна со лидерите на неколку земји, причината за кризата меѓу Израел и Газа ја припиша на немањето гаранции за правата на Палестинците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK