–>

Канадскиот парламент го доби својот прв црн претседател

Канадскиот-парламент-го-доби-својот-прв-црн-претседател.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДолниот Дом на канадскиот парламент го доби својот прв црн спикер во својата историја, откако претходниот спикер поднесе оставка.

Членовите на 338-члениот Дом на општините го избраа Грег Фергус, член на Либералната партија, пред неговиот колега Шон Кејси, конзервативецот Крис д’Ентремон и лидерката на Зелените Елизабет Меј на тајно гласање.

„Денес станавте првиот црн Канаѓанец кој е претседател на парламентот“, рече премиерот Џастин Трудо.

„Тоа треба да биде инспирација за сите Канаѓани, особено за помладите генерации кои сакаат да се вклучат во политиката“.

Поранешниот претседател на парламентот, Ентони Рота, исто така либерал, поднесе оставка минатата недела го прозва 98-годишниот Јарослав Хунка, Украинец роден во Полска, кој служел во единицата Вафен СС за време на Втората светска војна, за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Без да го знае потеклото на Хунка, Рота јавно го пофали како ветеран и херој на Украина кој емигрирал во Канада. Трудо официјално се извини за инцидентот минатата недела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK