Јужна Кореја го забрани пристапот до видео во кое се велича Ким Џонг Ун како голем лидер

г-4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈужнокорејскиот медиумски регулатор денеска соопшти дека го забранува пристапот до севернокорејското пропагандно музичко видео за кое се вели дека „го идолизира и велича“ севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун како „пријателски татко“ и „голем водач“.

Регулаторот рече дека одлуката за забрана на видеото дошла откако властите на разузнавачката агенција побарале да се провери дали видеото го прекршило јужнокорејскиот закон.

Видеото стана хит на социјалните мрежи ширум светот, бидејќи беше поставено како краток клип на ТикТок и други платформи, објави Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK