Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Screenshot-2024-04-14-083023.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа.

Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата ги обновила операциите на воздушниот сообраќај, цитирајќи ги воздухопловните власти.

Отворањето на неговиот воздушен простор дојде повеќе од три часа порано од предвиденото, и следи како Израел го прави истото.

Ирачката воздухопловна управа соопшти дека безбедносните ризици сега се надминати.

Јордан, кој се наоѓа меѓу Иран и Израел, ја подготвил противвоздушната одбрана да пресретне секој беспилотно летало или проектил што ќе ја наруши неговата територија, рекоа два регионални безбедносни извори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK