–>

Израелски министер: Нема да ја одложуваме копнената офанзива поради заложниците

Израелски-министер-Нема-да-ја-одложуваме-копнената-офанзива-поради-заложниците.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел нема да ја одложи евентуалната копнена инвазија на Газа поради заложниците кои таму ги држи палестинската милитантна група Хамас, изјави израелскиот министер за енергетика за германскиот таблоид Билд. Вооружени лица на Хамас убија 1.400 луѓе и зедоа повеќе од 200 заложници во прекуграничен напад на 7 октомври.

Во интервју објавено во вторникот, израелскиот министер за енергетика Израел Кац рече дека ќе се направи се за да се вратат заложниците дома.

„Но, тоа не може да ги спречи нашите акции, вклучително и копнена офанзива, доколку решиме да го сториме тоа“, рече Кац, според весникот.

„Хамас сака да се занимаваме со затворениците и сака војската да не влегува за да ја елиминира нивната инфраструктура. Тоа нема да се случи“, додаде Кац.

Во понеделникот вооруженото крило на Хамас ослободи две постари Израелки заробени од здравствени причини.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK