–>

Израелската армија испраќа резервисти во градовите на границата со Либан

Израелската-армија-испраќа-резервисти-во-градовите-на-границата-со-Либан.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија испратила резервисти во градовите на границата со Либан, пишува „Тајмс оф Израел“, повикувајќи се на ИД.

„Израелските одбранбени сили објавија дека распоредиле резервисти во градовите на границата со Либан за општо засилување на војниците на северот на Израел“, пишува весникот.

Според медиумот, задачите што ги извршуваат силите вклучуваат патролирање, организирање заседи и поставување блокади за да се осигура безбедноста на жителите.

Вчера, според написите, Хезболах ја презеде одговорноста за нападот врз израелската армија од територијата на Либан.

Хезболах соопшти дека нападот бил одмазда за израелскиот напад во кој загинаа тројца негови борци, според извештаите на медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK