Израелската армија ги засили нападите на југот на Газа

Примирјето-стапи-на-сила-прва-пауза-по-речиси-седум-недели.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија синоќа ги засили нападите на југот на Појасот Газа, тенкови и авиони го бомбардираа источниот и северниот дел на Кан Јунис, вториот по големина град на палестинската територија.

Очевидци изјавија дека ракети биле истрелани кон градот Рафа на југ и дека бил гранатиран бегалскиот камп Џабалија на север, а имало и судири во централниот дел на Појасот каде се наоѓаат камповите Магази и Буреиј.

Ал Џезира објави дека 15 лица загинале во израелски напад врз Деир ал Балах во центарот на Газа.

Нападите продолжија зошто Израел најави повлекување на дел од своите војници од Газа, но и дека се подготвува да ги продолжи воените операции најмалку шест месеци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK