Израел во текот на ноќта жестоко го бомбардираше јужниот дел на Газа: „Луѓето умираат само за да добијат лименка туна“

7870771c-5d49-460a-9e44-cb6d54a33bb1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел во текот на ноќта интензивно го бомбардираше јужниот дел на Појасот Газа, и покрај меѓународниот притисок за итен прекин на огнот на палестинската територија погодена од глад.

На опколената Газа очајно ѝ е потребна помош и Соединетите Американски Држави рекоа дека ќе продолжат со фрлање на пакети од воздух, и покрај молбите на Хамас да ја прекине практиката, откако исламистичката група соопшти дека 18 лица загинале обидувајќи се да добијат пакети со храна.

Огнена светлина го осветли ноќното небо во јужниот град Рафах, последниот преостанат урбан центар во Газа кој не е нападнат од израелските копнени сили.

Околу 1,5 милиони луѓе се стационирани во областа, а многумина побегнаа на југ кон границата со Египет. Експлозии се слушнаа и чад се крева во северниот град Газа, каде израелските сили ја напаѓаат најголемата болница во градот повеќе од една недела, пренесуваат медиумите во светот.

Министерството за здравство во Газа, управувано од Хамас, соопшти рано утринава дека 66 лица биле убиени во текот на ноќта, вклучително и три во израелските воздушни напади во и околу Рафах.

Борбите продолжија со несмалено темпо два дена откако Советот за безбедност на ОН ја усвои првата резолуција со која се повикува на „итен прекин на огнот“ и повикува на ослободување на околу 130 заложници за кои Израел вели дека остануваат во Газа, вклучително и 34 затвореници за кои се верува дека се мртви.

Израелските сили, исто така, опколија две болници во Хан Јунис, каде што Министерството за здравство соопшти дека 12 лица, меѓу кои и деца, биле убиени во израелски напад врз бегалскиот камп.

Палестинската Црвена полумесечина предупреди дека илјадници лица се заробени во болницата Насер во Хан Јунис и дека нивните „животи се во опасност“.

Нагласувајќи го очајот на цивилите заробени во борбите, Хамас побара од земјите донатори да престанат со воздушни фрлања откако 12 лица се удавија обидувајќи се да извлечат помош од храна испорачана со падобран од морето кај медитеранскиот брег на Газа.

Уште шест лица загинаа во стампедо обидувајќи се да добијат помош. „Луѓето умираат само за да добијат лименка туна“, изјави за АФП жителот на Газа Мохамад ал-Сабави, држејќи лименка во раката по расправијата за пакетите со помош.

Хамас, исто така, бара Израел да дозволи повеќе камиони со помош да влезат на територијата, за која Обединетите нации предупредија дека е на работ на „глад предизвикан од човекот“ по речиси шест месеци борби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK