Израел тврди дека уништил 500 тунели на Хамас во Газа

Израел-тврди-дека-уништил-500-тунели-на-Хамас-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската војска тврди дека пронашла околу 800 шахти кои водат до тунелите и бункерите на Хамас откако ја започна копнената операција во Газа на 27 октомври.

Се вели дека повеќе од половина од нив се уништени.

„Отворите на тунелите беа лоцирани во цивилни области, од кои многу беа во близина или внатре во цивилни згради и објекти, како што се училишта, градинки, џамии и игралишта“, објавија од армијата, пренесе „Ројтерс“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK