–>

Израел нападна неколку ќелии на Хезболах во Либан, објавена снимка

Израел-нападна-неколку-ќелии-на-Хезболах-во-Либан-објавена-снимка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелски авиони рано утринава нападнаа две ќелии на Хезболах во Либан, кои планирале да лансираат противтенковски проектили и ракети кон Израел, соопшти нивната армија.

Либанската државна новинска агенција ННА извести за израелски воздушен напад врз јужното предградие Аитарун, во јужен Либан, без да даде детали.

Војската соопшти дека една ќелија се наоѓа во близина на израелскиот град Матат, околу 13 километри југозападно од Аитарун. Се вели дека другата се наоѓа северно во спорната област Шеба. Војската соопшти дека ги погодила двете ќелии пред да пукаат.

Веднаш не беше јасно дали двете страни мислеа на иста серија инциденти. Израел подоцна соопшти дека погодил повеќе цели на Хезболах, вклучувајќи комплекс и набљудувачка станица. Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) потоа објавија дека во текот на ноќта уништиле „терористичка ќелија“ на либанска територија и уништиле бројни цели на Хезболах.

Во кратките ажурирања на својот канал на Телеграм, ИДФ соопшти дека погодил ќелија во либанската граница и инфраструктурни цели, вклучително и пункт за лансирање противтенковски ракети, воен комплекс и набљудувачка станица.

„Терористичката ќелија планираше да лансира противтенковски ракети кон градот Шлома“, се вели во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK