Италија воведува строги правила за инфлуенсерите: „Ова е крајот на Дивиот Запад“

Италија-воведува-строги-правила-за-инфлуенсерите-„Ова-е-крајот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанските инфлуенсери и другите создавачи на содржини на социјалните мрежи наскоро би можеле да бидат обврзани со истите правила како и традиционалните медиуми кога објавуваат содржина на интернет. Активностите на инфлуенсерот ќе ги следи Италијанската агенција за комуникации, пренесува Би-Би-Си.

Правилата првично ќе важат за инфлуенсери со повеќе од милион следбеници.

„Дивиот запад на инфлуенсерите заврши“, рече шефот на агенцијата, Џакомо Ласорела.

„Почнуваме со големите, но и другите ќе мора да се прилагодат“, изјави тој за весникот „Ла Република“.

Истакнатите инфлуенсери ќе се соочат со високи казни доколку не успеат јасно да ги означат соработките со брендови или да ги откријат своите комерцијални интереси. Предложените упатства, исто така, имаат за цел да ги заштитат децата, со нов сет на регулативи кои вклучуваат строги казни за влијателите кои не ги рекламираат правилно соработките на нивните брендови и сопствените комерцијални интереси, со казни до 250.000 евра.

АГЦОМ во соопштението наведе дека нејзините мерки ќе се однесуваат на „комерцијалната комуникација и заштитата на основните права на луѓето, малолетниците и спортските вредности“. Во случај на пласман на производи, „инфлуенсерите се должни да вметнат предупредување за рекламниот карактер на содржината“, се наведува во соопштението за медиумите.

Многумина гледаат на одлуката на АГЦОМ како поврзана со неодамнешниот скандал со големата италијанска инфлуенсерка Кјара Ферањи – што Ласорела го негираше.

Во декември, Ферањи, која има речиси 30 милиони следбеници на Инстаграм, беше казнета со 1.075 милиони евра поради тврдењето дека продажбата на „дизајнерска“ розова божиќна торта ќе помогне во финансирањето на детската болница во Торино. Во реалноста, производителот на тортата ги дал парите во болница неколку месеци пред објавата.

Во изјавата објавена до нејзините следбеници, таа рече дека направила „грешка со добра волја… со поврзување на комерцијална активност со добротворна активност“. Минатата недела италијанската полиција објави дека против Ферањи ќе биде покрената официјална истрага за измама во врска со случајот со божиќната торта.

Минатата година во другите европски земји беа воведени построги правила за инфлуенсерите.

Во јуни, Франција донесе закон според кој инфлуенсерите би можеле да се соочат со затворска казна доколку се открие дека ги прекршиле новите регулативи за рекламирање. Тоа беше првпат работата на инфлуенсер да биде законски дефинирана во Европа.

Во октомври, Европската комисија објави дека ќе го зголеми надзорот врз деловните практики и активностите на влијателите, наведувајќи дека креаторите на дигитални содржини ќе мора „да ги следат фер комерцијалните практики, а нивните следбеници имаат право на транспарентни и веродостојни информации“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK