–>

Индија издвојува 929 милиони долари за субвенционирање на гас за готвење: Му служиме на народот

gotvenje na gas
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Индија ги намали цените на гасот за готвење за да го ублажи влијанието на зголемената инфлација врз трошоците на домаќинствата во услови на тврдоглава инфлација и пред фестивалските сезони.

Државата ќе издвои 76,8 милијарди рупии (929 милиони долари) за субвенции во следната фискална година, завршувајќи во март, изјави пред новинарите индискиот министер за информации и комуникации Ангвар Такур, пренесе „Блумберг“.

Од 30 август индиските граѓани ќе плаќаат 18 отсто помалку за ТНГ во шишиња.

Петнаесетмесечната инфлација е предизвик и за владата на премиерот Нарендра Моди и неговиот потенцијален реизбор следната година, пишуваат американските медиуми и додаваат дека владата на Моди одговорила на тоа со проширување на различни програми, како што е дистрибуцијата на жито на сиромашните граѓани. , но и со заострување на условите за извоз на основните прехранбени производи како што се оризот, пченицата и кромидот за да бидат достапни, со што нивната цена на домашниот пазар ќе биде поприфатлива.

Такур негираше дека одлуката за најавената субвенција за гас има врска со какви било избори, но дека е дел од владините мерки за просперитет на земјата.

„Нашата влада секогаш ќе прави се што е можно за да го подобри квалитетот на животот на луѓето и да има корист за сиромашните и средната класа“, рече Моди во соопштението објавено по одлуката за намалување на цените.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK