–>

ИДФ: Се бориме во срцето на Газа

Израел-тврди-дека-градот-Газа-е-целосно-опколен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските одбранбени сили соопштија дека се вклучени во борба со борците на Хамас во центарот на градот Газа.

„Војниците наидоа на непријател вкоренет во срцето на станбените населби, болници, училишта и градинки и напади во цивилната инфраструктура“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Војниците се судрија со десетици терористи, борејќи се со нив и ги елиминираа повеќето. Војниците, исто така, уништија тунели, ја презедоа контролата врз командните центри на Хамас, запленија разузнавачки материјал што го користеше организацијата и погодија дополнителни згради од кои терористите пукаа кон војниците на ИДФ“, се вели во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK