–>

Хјуман рајтс воч: Израел користеше бел фосфор во нападите врз Газа и Либан

Хјуман-рајтс-воч-Израел-користеше-бел-фосфор-во-нападите-врз.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХјуман рајтс воч го обвини Израел за употреба на муниција со бел фосфор во воените операции во Газа и Либан, велејќи дека употребата на такво оружје ги става цивилите во ризик од сериозни и долгорочни повреди.

Запрашана да ги коментира наводите, израелската војска рече дека „во моментов не знае за употребата на оружје што содржи бел фосфор во Газа“. Тие не ги коментираа тврдењата за употреба во Либан, пренесува Ројтерс.

Израел ја бомбардираше Газа како одмазда за дивеењето на Хамас во јужните израелски градови во кое загинаа најмалку 1.300 луѓе. Најмалку 1.500 Палестинци беа убиени во Газа, а цел на Израел беше и либанскиот Хезболах.

„Хјуман рајтс воч“ соопшти дека ја провериле видео снимката направена во Либан на 10 октомври и во Газа на 11 октомври, кои, како што вели, покажуваат „повеќе воздушни напади на артилерија од бел фосфор истрелани над пристаништето во градот Газа и две рурални локации долж израелско-либанската граница“.

Тие објавија и линкови до две видеа објавени на социјалните мрежи за кои тврдат дека покажуваат „употреба на артилериски гранати од бел фосфор од 155 мм, очигледно за димни завеси, означување или сигнализација“. И двете, наводно, прикажуваат област во близина на израелско-либанската граница.

Организацијата не објави линкови до видеа кои ја покажуваат нивната употреба во Газа. Палестинските ТВ канали прикажаа видео на кое се гледаат тенки облаци од бел чад на небото над Газа, наводно предизвикани од фосфорна муниција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK