Хезболах тргна во освета за убиството на неговите важни луѓе

Хезболах-тргна-во-освета-за-убиството-на-неговите-важни-луѓе.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХезболах лансираше експлозивни беспилотни летала во воена база во северен Израел, прогласувајќи го нападот како одговор на неодамнешните израелски убиства во Либан во кои загинаа тројца борци на Хезболах.

Хезболах тврди дека нивните беспилотни летала го нападнале штабот на израелската армија во Сафед како одмазда за минатонеделното убиство на заменик-лидерот на Хамас Салех Ал Арури во Бејрут и како одговор на вчерашното убиство на командант на Хезболах. Извор запознаен со операциите на Хезболах рече дека тоа е првпат од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас шиитската милитантна група да го нападне Сафед, кој се наоѓа на околу 14 километри од границата со Либан.

Портпаролот на израелската војска изјави дека северната база била погодена во воздушниот напад, но нема повредени или жртви. Портпаролот не прецизираше каде точно се случил инцидентот.

Повеќе од 130 борци на Хезболах се убиени во Либан за време на непријателствата со Израел, нивниот најлош конфликт од војната во 2006 година. Десетици илјади луѓе ги напуштија своите домови од двете страни на границата, а има стравувања дека конфликтот може да се засили и да се шири. Тројца борци на Хезболах се убиени денеска кога нивното возило било погодено во јужниот либански град Гандурие, соопштија извори.

Израелската војска соопшти дека нејзините воздухопловни сили ги нападнале целите на Хезболах во Кила, што очигледно се однесува на либанското гранично село Кфар Кила, како и одред на беспилотни летала на Хезболах на друго место во јужниот дел на Либан.

Командантот на Хезболах убиен во понеделникот Висам Тавил беше командант на елитните сили на Хезболах Радван и највисокиот офицер на Хезболах убиен досега во конфликтот. Тој одигра клучна улога во водењето на операциите на Хезболах на југот.

Заменик-претседателот на Хезболах, Наим Касем, во вторникот рече дека неговата група не сака да ја прошири војната надвор од Либан, „но ако Израел ја прошири, одговорот е неизбежен до максималниот степен неопходен за да се одврати Израел“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK