Хаос во Русија: Во директен судир на два воза, 14 вагони излетале од шините, сообраќајот запрен во двата правци

Хаос-во-Русија-Во-директен-судир-на-два-воза-14.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Русија 14 вагони на товарен воз што превезувал јаглен излетале од шините на делницата Алеур-Бушулеј, поради судир со празен воз кој сообраќал во спротивна насока, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Сообраќајот е запрен во двата правци, пренесува ТАСС. Нема повредени и нема опасност по околината.

Руските железници соопштија дека неколку патнички возови доцнеле поради инцидентот.

Истражниот комитет на Русија покрена кривична постапка за прекршување на безбедносните правила во железничкиот сообраќај.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK