–>

Хамас тврди: Израел синоќа нападна најмалку три болници

Хамас-тврди-Израел-синоќа-нападна-најмалку-три-болници.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХамас тврди дека Израел извршил воздушни напади врз или во близина на најмалку три болници рано наутро во петокот.

„Израелската окупација изврши симултани напади врз голем број болници во изминатите часови“, изјави портпаролот на Министерството за здравство во Газа, Ашраф ал Кидра за телевизијата Ал Џезира.

Нападите, наводно, ја вклучуваат и најголемата болница во Газа, Ал Шифа, каде што Израел рече дека Хамас има скриени командни центри и тунели. Хамас ги негира овие обвинувања.

Кидра рече дека Израел го нападнал дворот на медицинскиот комплекс во градот Газа и дека има жртви, но не наведе детали.

Израелските одбранбени сили допрва треба да ја коментираат изјавата на Кидра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK