Хамас: Десетици луѓе загинаа во Газа додека чекаа храна, многумина се ранети

Хамас-и-Исламскиот-џихад-одбиваат-да-ја-предадат-власта-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесетици Палестинци биле убиени додека чекале помош во храна во градот Газа, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на изјави на сведоци.

Најмалку 11 тела и 100 ранети се пренесени во болницата „Ал Шифа“, соопшти Министерството за здравство под контрола на Хамас.

Едно тело и шестмина повредени се пренесени во болницата „Камал Адван“ во северниот дел на Газа, соопшти истото министерство.

Дописникот на „Ал Џезира“ јавува дека израелски хеликоптер отворил оган врз Палестинците кои чекале помош на кружниот тек.

Дописникот на „Sky News“ Алистер Бункал вели дека израелската верзија на настаните не е „јасна“ бидејќи му биле кажани „неколку различни верзии“.

На X е објавено видео на кое се гледаат десетици тела покриени со прашина и остатоци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK