Хакерот на ЦИА кој му дал информации на Викиликс е осуден на 40 години затвор

Хакерот-на-ЦИА-кој-му-дал-информации-на-Викиликс-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешен службеник на ЦИА е осуден на 40 години затвор поради објавување информации до кои дошол Викиликс.

Тој беше осуден по повеќе обвиненија: шпионажа, компјутерско хакирање, непочитување на судот, давање лажни изјави до ФБИ и поседување слики за сексуална злоупотреба на деца.

„Џошуа Шулте ја предаде својата земја со извршување на некои од најгрозоморните злосторства на шпионажа во американската историја“, рече јавниот обвинител.

Шулте ги отфрли сите обвинувања.

Обвинителите го обвинија дека ги обелодени алатките на ЦИА „Волт 7“, кои им дозволуваат на разузнавачите да хакираат паметни телефони и да ги користат како уреди за слушање.

35-годишниот Шулте на Викиликс му дал околу 8.761 документ во 2017 година, што претставува најголемо нарушување на податоците во историјата на ЦИА, објави американското Министерство за правда.

Според Си-ен-ен, Шулте бил вработен како програмер во Центарот за сајбер разузнавање, кој шпионира терористички организации и странски влади. Обвинителите на судењето изјавија дека во 2016 година ги украл податоците и ги дал на Викиликс, а потоа ги излажал агентите на ФБИ за неговата улога.

Тие рекоа дека бил мотивиран од гнев поради спорот на работното место.

Шулте се бореше да ги исполни роковите, а помошникот на американскиот обвинител Мајкл Локард рече дека еден од неговите проекти толку заостанувал што го добил прекарот „Дрифтинг дедлајн“.

Обвинителите рекоа дека сакал да ги казни оние за кои сметал дека му згрешиле.

ФБИ разговараше со Шулте неколку пати откако Викиликс ја објави информацијата, а тој ја негираше одговорноста.

По претресот на неговиот стан, соопштија обвинителите, подоцна биле откриени десетици илјади слики од материјали за сексуална злоупотреба на деца.

Тие додаваат дека и по апсењето, Шулте се обидел да му даде на Викиликс уште повеќе информации. Тој прошверцувал телефон во затворот каде што се обидел да испрати на новинар информации за сајбер групите на ЦИА и составил твитови во кои имало информации за сајбер алатките на ЦИА под името Џејсон Борн.

Тој е во затвор од 2018 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK