Грција: Протест на земјоделците во центарот на Солун

Грција-Протест-на-земјоделците-во-центарот-на-Солун.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјоделци од повеќе региони на северна Грција се собраа денеска во Солун за да ги претстават своите барања за зајакнување на земјоделскиот сектор по повод отворањето на 30. Меѓународна земјоделска изложба „Агротика“.

Тие се собраа на јужното пристаниште на Меѓународниот изложбен центар во Солун и таму ќе останат додека трае „Агротика“, односно до 4 февруари. Во центарот на градот има стотици трактори.

Протест на земјоделците денеска има и во Брисел, каде околу 1.000 земјоделци со трактори блокираа неколку централни улици во тој град, особено во близина на европскиот кварт, каде се очекуваат лидерите на ЕУ на вонреден состанок на Европскиот совет.

На тој протест избувнаа нереди, подметнати се пожари и фрлање камења, а сообраќајот во Брисел и неговата околина се одвива отежнато, јавува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK