Голем пожар во Манила ја уништи историската зграда на филипинската Централна пошта

manila-pozar
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Повеќе од 80 противпожарни возила синоќа го гаснеа огнот што изби во Централната пошта во главниот град на Филипини, Манила.

Огнот е изгаснат по седум часа. Пожарот ја уништи историската зграда на филипинската Централна пошта.

За време на пожарот во објектот немало луѓе.

– Изгоре целата зграда, од подрум до петти кат, соопшти локалната власт, додавајќи дека се истражува причината за пожарот.

Зградата на Централната пошта е изградена во 1926 година, а била уништена за време на Втората светска војна од окупаторските јапонски сили. Објектот е повторно изградена во 1946 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK