Германскиот министер за одбрана сака да нарача муниција во вредност до 15 милијарди евра

гфдг.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманскиот министер за одбрана Борис Писториус сака да склучи договор за набавка на 2,35 милиони парчиња артилериска муниција во вредност до 15 милијарди евра, изјави денеска извор за Ројтерс.

Министерството за финансии ги испрати своите планови до парламентарната комисија за буџет на одобрување, рече изворот, додавајќи дека предлозите ќе имаат првична нарачка од 1,3 милијарди евра за 200.000 домашно произведени куршуми.

Под услов да добие одобрение, Германија би можела да преговара за рамковен договор со Diehl Defense и Nammo Raufos, рече Spiegel, кој прв ги објави плановите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK