Гаспром регистрирале пад на профитот од 40 отсто

gasprom_54534534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Руската државна компанија за природен гас „Газпром“ денеска објави дека профитот за 2022 година е намален за повеќе од 40 отсто и дека нема да плаќа дивиденда за целата година.

Таа информација ги намали акциите на Гаспром за околу 4 отсто на московската берза. Државата поседува нешто повеќе од 50 отсто од таа компанија.

Годишниот профит беше 1,226 трилиони рубљи (15,4 милијарди долари), 41 отсто помалку отколку во 2021 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK