„Франција ќе предложи нова резолуција за прекин на огнот во Газа“

Makron2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека земјата ќе работи на нацрт на нова резолуција за прекин на огнот во Газа, откако Русија и Кина ставија вето на американската во Советот за безбедност на Обединетите нации.

„По ветото на Русија и Кина пред неколку минути, ќе продолжиме да работиме во Советот за безбедност на ОН врз основа на француската нацрт-резолуција и ќе работиме со нашите американски, европски и арапски партнери за да постигнеме договор“, рече Макрон, пренесува Ројтерс.

Министерството за надворешни работи на Франција во четвртокот соопшти дека започнало со изготвување нацрт со дипломати, доколку американскиот не помине.

За американскиот предлог за резолуцијата гласаа 11 членки на Советот за безбедност, а против беа Русија, Кина и Алжир, а Гвајана воздржана.

Во американската нацрт-резолуција се наведува дека „императив е итен и траен прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас во Газа“, без директна врска со ослободувањето на заложниците кои Хамас ги зеде за време на нападот врз Израел на 7 октомври.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK