Фон дер Лајен повика на поголема воена поддршка за Украина

lajen
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен повика на поголема воена поддршка за Украина на самитот на Г7 во Јапонија.

– Треба да и дадеме на Украина алатки сега успешно да се одбрани и да го врати целосниот суверенитет и територијален интегритет, им рече таа на лидерите на Г7.

– Треба да и ја обезбедиме на Украина потребната воена и финансиска поддршка. И мораме да го правиме тоа онолку долго колку што е потребно, додаде таа.

Фон дер Лајен го истакна и избегнувањето на западните санкции против Русија. Микропроцесорите, чиповите и сензорите се испраќаат во Русија и „завршуваат во оружје што се користи против Украина на бојното поле“, предупреди претседателката на ЕК.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK