Филипинските власти: Странски терористи стојат зад масовната експлозија

Четири-лица-загинаа-42-се-повредени-во-експлозија-на-католичка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФилипинскиот претседател Фердинанд Маркос Јуниор го осуди смртоносниот масовен бомбашки напад утринава и ги обвини „странските терористи“, додека полицијата и војската ја зајакнаа готовноста на југот на земјата и околу главниот град Манила, пренесува Ројтерс.

„Најостро ги осудувам бесмислените и најгрозоморните дела извршени од странски терористи“, рече Маркос во изјавата, по експлозијата на бомба за време на утринската католичка миса во универзитетската сала во филипинскиот град Марави, во која најмалку четири луѓе ги загубија животите, а најмалку 50 беа ранети.

Лидерот на Филипините нагласи дека за непријатели на филипинското општество секогаш ќе ги смета екстремистите кои вршат насилство врз невини луѓе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK