Ерменија ја призна Палестина како држава

nikol-p.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕрменија официјално ја призна палестинската држава, се наведува во денешното соопштение од Министерството за надворешни работи на таа земја.

Како што јави Ројтерс, Ерменија ја поддржува резолуцијата на ОН за сегашниот прекин на огнот во Газа и се залага за решение со две држави за палестинско-израелскиот конфликт, се наведува.

Досега 147 од 193 членки на Обединетите нации ја признаа Палестина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK