–>

Ердоган: Израел е терористичка држава, а израелските доселеници се како терористи

Ердоган-Израел-е-терористичка-држава-а-израелските-доселеници-се-како.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Израел е терористичка држава која врши воени злосторства во Газа и го крши меѓународното право, пишува Гардијан.

Тој повтори дека палестинската милитантна група Хамас не е терористичка организација, туку политичка партија избрана од Палестинците. Во обраќањето пред претставниците во парламентот, Ердоган рече дека Турција ќе се обиде да постигне израелските доселеници да се гледаат како терористи на меѓународната сцена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK