Ердоган: Бајден и САД се соучесници во израелските воени злосторства

Screenshot-2024-07-11-161135.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини американскиот претседател Џо Бајден и неговата администрација дека се соучесници во израелските воени злосторства и кршење на меѓународното право во конфликтот во Појасот Газа и побара да се воведат санкции против Израел.

Во интервју за „Newsweek“ за време на самитот на НАТО во Вашингтон, Ердоган рече дека израелските „брутални убиства“ на цивили, нападите врз болниците, центрите за хуманитарна помош и на други места се воени злосторства. „Американската администрација, сепак, ги игнорира овие прекршувања и му дава најголема помош на Израел. Тие го прават тоа по цена да бидат соучесници во овие прекршувања“, рече Ердоган.

„Во овој момент, кој ќе воведе какви санкции на Израел за кршење на меѓународното право? Тоа е вистинското прашање и никој нема одговор на тоа“, рече тој. Израел ги отфрла обвинувањата дека врши воени злосторства во борбата против Хамас во Појасот Газа. Тој негира дека намерно напаѓа цивили.

Повеќе од 38.000 Палестинци, главно цивили, загинале од почетокот на војната на 7 октомври 2023 година, според здравствените власти во Газа. Околу 1.200 Израелци загинаа во нападот на Хамас врз Израел што ја предизвика војната.

Турција, членка на НАТО, го осудува нападот на Израел врз Појасот Газа, ја прекина трговијата со Израел и изразува поддршка за Хамас. Тој често ги критикува западните земји дека го поддржуваат Израел и бара меѓународните судови да го казнат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK