Експлозија во тренинг центар на ФБИ во Калифорнија,16 лица се повредени

ф-3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШеснаесет лица се повредени за време на експлозија во центарот за обука на американското Федерално истражно биро (ФБИ), во градот Ирвин во јужна Калифорнија, соопштија официјални лица.

Тринаесет од повредите се должат на ефектите од детонацијата, што резултираше со вртоглавица и болка во увото, според Одделот на шерифот на округот Оринџ (OCSD).

Две жртви се здобиле со повреди на нозете, а на едната и била потребна операција. Друго лице претрпе повреда на грбот, но нема да бара операција, изјави портпаролот на шерифот.

Инцидентот се случил за време на заедничка вежба меѓу тимовите за бомби на OCSD и SWAT, изјави портпаролот на шерифот, а експлозијата се случила во мала зграда на имотот на ФБИ, пренесува CBS.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK