–>

Египет со одлука, наместо од Русија ќе купува жито од Франција и Бугарија

Египет-со-одлука-наместо-од-Русија-ќе-купува-жито-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕгипет наместо од Русија ќе купува жито од Франција и Бугарија бидејќи цената што ја понуди Египет беше под прагот поставен од Москва.

„Русија не беше задоволна од цената предложена за време на преговорите за откуп на пченица“, велат извори на агенцијата „Блумберг“. На почетокот на септември египетскиот министер за снабдување Али Ел-Мосилхи изјави дека за време на директните преговори со Москва, Каиро се согласил да купи 480.000 тони руска пченица, пренесува РИА Новости.

Неколку дена подоцна, Египет објави дека трговецот со жито „Соларис“ ќе има право да купува жито од која било земја.

Првиот помошник министер за снабдување на Египет и шеф на Стоковната берза, Ибрахим Ашмави, претходно изјави за РИА Новости дека Каиро е меѓу најголемите увозници на пченица, а уделот на руското жито во неговиот увоз се проценува на 80 отсто.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK