Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

belgorod-attack.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдна жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во Белгородската област, изјави гувернерот на тој регион Вјачеслав Гладков.

„Патнички автомобил со возач и тројца патници е нападнат со беспилотно летало камиказа. Нападот се случил во близина на контролен пункт во селото Октјабрски во областа Белгород“, изјави Гладков на Телеграм.

Регионот Белгород се наоѓа на западот на Русија, на границата со Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK