Единствена Русија: Собрани 3,5 милиони потписи за поддршка на Владимир Путин

Песков-Путин-се-уште-нема-донесено-одлука-дали-ќе-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСекретарот на Генералниот совет на Единствена Русија Андреј Турчак соопшти дека се собрани над 3,5 милиони потписи за поддршка за кандидатурата на актуелниот претседател Владимир Путин на претстојните избори во Русија, од кои над 2 милиони собрала Единствена Русија.

„Вкупно, повеќе од 3,5 милиони потписи беа собрани од повеќе од 25.000 собирачи. Сакам да забележам дека Единствена Русија го даде главниот придонес за постигнување на овој резултат, нашите другари собраа речиси 2 милиони 100 илјади потписи, што е повеќе од половина од вкупниот број“, рече Турчак на состанокот на Генералниот совет на партијата, пренесува РИА Новости.

Според него, водечки региони биле Кемеровскиот регион – Кузбас, каде се собрани повеќе од 74.000 потписи, Чувашката Република (64.000 потписи) и Република Башкортостан, каде се собрани 58.500 потписи.

Покрај тоа, Турчак истакна дека Единствена Русија собрала рекордни 316.000 потписи за еден ден на 16 јануари.

„Најмногу потписи на 16 јануари беа собрани во регионите: Ставропол, Крим, Хабаровската област, автономниот округ Ненец, Томската област, Алтајската област, Нижегородската област, Оренбуршката област, Чувашката Република и Тјуменската област“, ​​рече Турчак.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK