Џо Бајден „редовно се информира“ за нападот на Иран

bajden1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏо Бајден „редовно се информира“ за нападот со беспилотни летала што го започна Иран, соопшти Белата куќа.

Американскиот претседател го скрати своето викенд патување во Делавер за да се врати во Вашингтон оваа вечер.

Откако ќе слета, тој ќе се сретне со претставници на националната безбедност и членови на неговиот кабинет во Белата куќа.

Вчера, Бајден го предупреди Иран да не се одмаздува, иако предвидуваше дека нападот може да биде неизбежен.

„Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел. Ќе помогнеме во одбраната на Израел и Иран нема да успее“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK