Две украински хидроцентрали беа онеспособени во руските напади

ф-5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве украински хидроцентрали се онеспособени откако руските вооружени сили ги нападнале, соопшти  украинската компанија „Укрхидроенерго“.

На 8 мај беше направена значителна штета на хидроцентралите. Две хидроцентрали беа онеспособени“, се вели во соопштението на каналот Телеграм на компанијата.

Се додава дека хидроенергетското производство на Украина „претрпело огромни штети“, и дека поправката на уништената опрема ќе бара „голем напор и значителни финансиски средства“, пренесува украинската агенција УНИАН.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK