–>

Десетици жртви по нападот на болницата во Газа

Десетици-жртви-по-нападот-на-болницата-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесетици жртви беа пријавени по инцидентот во близина на болницата Ал Шифа, најголемата болница во градот Газа.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека „неколку граѓани се убиени, а десетици ранети“ во, како што рече, израелски напад на влезот на болницата.

Во соопштението на владата во Газа предводена од Хамас се вели дека израелските сили целеле на „конвој на брза помош што превезувал повредени“ од градот Газа кон Рафах на југ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK