Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Screenshot-2024-05-24-082628.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТрупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот извештај на Центарот за односи со јавноста на иранскиот Генералштаб за несреќата.

„Со сигурност може да се каже дека хеликоптерот кој се урнал се запалил откако удрил во рид“, јави „ТВ ИРИБ“.

По падот, пилотот успеал да воспостави контакт со пилотите на два други хеликоптери, кои превезувале други членови на претседателската делегација, соопшти Центарот за односи со јавноста на иранскиот Генералштаб, пренесе ТАСС.

Потрагата продолжи и во текот на ноќта поради магла, студено време и нерамен терен.

Конечно, местото на несреќата го лоцираше иранско беспилотно летало во понеделникот во 5 часот по локално време.

И Центарот за односи со јавноста на иранскиот Генералштаб соопшти дека на трупот на хеликоптерот на починатиот ирански претседател не се пронајдени траги од куршуми.

„На трупот на соборениот хеликоптер не се пронајдени траги од куршуми или слични предмети“, јави ТВ ИРИБ.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси беше погребан во светилиштето на Имам Реза во Машхад, најсветото место за шиитските муслимани во Иран.

Според градоначалникот Мохамадреза Каландар Шариф, околу три милиони луѓе присуствувале на погребот во родниот град на Раиси.

На погребот присуствуваа високи ирански претставници, меѓу кои и врховниот лидер Али Хамнеи, како и претставници на Ирак, Авганистан, Турција, Туркменистан и Саудиска Арабија.

Тридневните погребни ритуали за смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси започнаа во вторникот во градот Табриз во иранската провинција Источен Азербејџан.

Телото на Раиси потоа беше пренесено во Техеран и Бирџанд, каде луѓето му оддадоа почит на претседателот.

Во Иран е прогласена петдневна жалост поради смртта на Раиси.

Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиџан и други официјални лица загинаа кога хеликоптерот се урна на 19 мај во северозападниот дел на Иран.

Во несреќата загинаа и двајца телохранители, двајца пилоти и еден член на екипажот, пренесе „Ирна“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK