–>

Црвена полумесечина: Изгубивме контакт со нашите тимови во Газа

Црвена-полумесечина-Изгубивме-контакт-со-нашите-тимови-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПалестинската Црвена полумесечина соопшти дека целосно изгубила контакт со сите свои тимови во Појасот Газа, откако мобилните телефонски и интернет услугите беа прекинати низ територијата поради силните бомбардирања.

„Длабоко сме загрижени за способноста на нашите тимови да продолжат да ги обезбедуваат своите итни медицински услуги, особено бидејќи ова нарушување влијае на централниот број за итни случаи „101“ и го отежнува амбулантното возило да стигне до ранетите и повредените. Загрижени сме и за безбедноста на нашите тимови кои работат во Појасот Газа бидејќи континуираните и интензивни израелски воздушни напади дење и ноќе покажуваат дека израелските власти ќе продолжат да вршат воени злосторства додека ја изолираат Газа од надворешниот свет“, се вели во соопштението.

„Ја повикуваме меѓународната заедница да изврши притисок врз израелските власти да обезбедат итна заштита на невините цивили, медицинските установи и нашите тимови“, соопшти палестинската Црвена полумесечина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK