Бројот на загинати во рускиот напад се искачи на 31 лице

Screenshot-2024-07-08-160716.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБројот на загинати во денешните руски напади се искачи на 31, а повеќе од 150 лица се повредени, соопштија украинските власти.

Последните извештаи говорат дека 17 лица се убиени во главниот град Киев, од кои две во детска болница, а уште 11 на неколку места во регионот Дњепропетровск.

Руското Министерство за одбрана денеска ги отфрли наводите на Киев за намерен напад на руските сили врз цивилни цели нагласувајќи дека групниот напад врз воени цели во Украина е одговор на обидот на Киев да ги оштети руските енергетски и економски капацитети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK